29 Kasım 2012 Perşembe

12 Angry Men-12 kızgın adamTür:Dram
Yıl:1957
İmdb:8.9
Yönetmen:Sidney Lumet

Konu: Film babasını öldürmekle suçlanan bir çocuğun duruşmasında bir jürinin diğer 11 jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğuna ikna etme çabaları hakkındadır.

      1957 yılında çekilmiş,siyah beyaz ve tek bir odada sadece diyaloglardan oluşan bir film düşünün.Kulağa ne kadar sıkıcı geliyor öyle değil mi?Ama kesinlikle öyle değil.

      Film hayat dersi veriyor.Aklınızda çeşitli sorular beliriyor.Senaryonun içerisinde buluyorsunuz kendinizi.Bir an bir jüri üyesini savunuyor sonra bir diğerini bir de bakmışsınız ki kendi kendinize konu hakkında düşünceleriniz oluşmaya başlamış.Filmin eleştirel havasının içindesiniz.Sorguluyorsunuz.Kesin hükümlerin(ön yargıların) gerçeğin nasıl göz ardı edilmesine yol açtığını görüyorsunuz.Ve biliyorsunuz ki siz de diğer 11 jüri üyesi gibisiniz.Kendinizin tamamen dışında olan sizinle ilgili olmayan bir konuda bile(hatta bu bir çocuğun ölümüne yol açacak bir konu da olsa) kendi kişisel düşüncelerinizi ortaya atıyorsunuz.Tarafsız olmak çok mu zor?

      Filmin diğer bir güçlü unsuru da 'inanmak' üzerine.Bir konuya ne kadar inanırsanız karşınızdakini de etkileme gücünüz o kadar yüksek olur.İnandığınız konuya körü körüne değil de kendi araştırma ve bilinçliliğinizle dahil olursanız kendinize o konu hakkındaki güveniniz de o kadar sağlam olur.
Dediğim gibi çok yönlü,tarafsız,ön yargılardan arınmış,eleştirel düşünmeyi savunan bir film bu.Bunu da sadece diyalogdan ibaret olsa da içine alarak yapıyor ve asla sıkmıyor.Film kesinlikle size bir şeyler katıyor!


1 yorum:

  1. Yeni yıla özel blogumda hediye veriyorum.Gelirsen sevinirim;):)http://www.catchtheitgirl.com/2013/01/hediye-cekilisi-icin-hemen-bloga.html

    YanıtlaSil