13 Eylül 2013 Cuma

Los Amantes Del Circulo Polar/Kutup Çizgisi Aşıkları

Nasıl başlasam bilemediğim yoğun,etkileyici bir film.Çok fazla bilinmiyor hak ettiği ilgiyi yakalayamamış ama bu da bir yandan hoşuma gidiyor.Daha çok size ait geliyor.Stalker filminin müthiş Edward Artemiev meditation müziği kulağımda bu filmi ne kadar zor olsa da yazıya dökmeye çalışacağım.

Filmin diğer adı: The lovers of the arctic Circle 
Yönetmen: Julio Medem
Tür: Romantik,Dram
Yapım: 1988,ispanya-Fransa
İmdb: 7,6

Kutup çizgisi aşıkları çocuk yaşta hayatları kesişen Ana ve Otto'nun hikayelerini anlatıyor.Film tesadüflerle bezenmiş.Filmin genel havasında hakim bu.Tesadüflere olan inancımı bu kadar artırması nedeniyle Julio Medem'e kızgınım!Ancak tesadüfler sadece iyi yönlü ilerlemiyor fırsatlar da kaçırılıyor.Bu da filmin gerçek hayata yakınlığını sağlıyor.


'Hayatımın en büyük tesadüfünü bekliyorum.'Bu başyapıtta kısım kısım aynı olaylar karşısında Anna ve Otto'nun ruhsal durumları ele alınıyor.Burada kadının ve erkeğin farklı hissedişlerinin de izleyiciye aktarıldığını söyleyebilirim.


'Bu çocuk da nereden çıktı babamın ölümünden mi?Babamın ani ölümünün acısını telafi etmek için bir hediye olabilir miydi?Sanırım ta kendisi.O gece babamın çocukluk fotoğraflarına baktım.Birbirlerine benzemiyorlardı.Ama bunun önemi yoktu.Küçük olduğumdan  babamın bir çocuğun bedeninde yaşadığına inanmaya başlamıştım. Ama ondan daha güzeldi.'


Filmde Otto ve Ana isimlerinin-hatta yönetmenin soyadı Medem'in de- tersten aynı okunuyor olmasının bir şans getirdiği gibi hoş bir ayrıntı var.Bende geometrik bir ismim olmasını istiyorum!Gerçekten bu özellikleri kahramanlarımızı büyük bir şans getiriyor.Ama hayat her zaman güzellikler sunmuyor.


'Geriye koşmak mümkün müdür? Birkaç saat ya da hayatın boyunca.'


Diğer bir güzellik ise üzerinden kutup çizgisinin geçmiş olduğu ve güneşin asla batmadığı,gece yarısı güneşinin varlığını öğrendiğimiz Finlandiya'nın küçük Laponya kasabası.Ve kahramanlarımızın hayatlarındaki önemli etkileri...

'Geceler boyu güneşi izleyip seni bekleyeceğim!'


Tesadüfler diyorduk değil mi?Film devam ettikçe o tesadüflere o kadar alışıyorsunuz ki sürekli yeni tesadüfleri bekliyorsunuz sanki her an bunun için izliyorsunuz.Merak ediyorsunuz gerçekten Ana güzel tesadüflerin hepsini tüketmiş miydi? 


'Hayır,ağlamayı kesersen o şey de gerçekleşmez.'


Sadece romantik film deyip geçecek değilim bir tesadüf,umut,kaybediş,özlem,hayal kırıklığı,bekleyiş,kendini suçlama filmi.Dokunaklı,hüzünlü,gülümseten,içinize işleyen masalsı bir film.Çekimler bir harika sivrisinek sahnesi ve o hiç batmayan gece yarısı güneşini Laponya'ya gitmeden izleme olanağı sağlıyor Medem bizlere.Ve müzikler... Hayatımda izlediğim en iyi filmler sıralamamda her zaman olacak bir şahaser.Defalarca izleyeceğim.Siz de izleyin derim bu muhteşemliği.

Ve hayatımın bazı anlarında Ana bana seslenecek:

Va-li-en-te!


5 yorum:

 1. selamm blogunu yeni keşfettiimm bazen film izlemek istedğimde ne izleyeceğime krar veremeyip uyuyorum sanırım sen imdadıma yetiştin :)
  ben de beklerim
  görşmek üzere
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. bunu izlemem lazım yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
 3. İkinci izleyişimde ilki kadar etkilemedi keşke senin gibi hiç izlememiş olsaydım o zevki bir daha tadabilirdim :)

  YanıtlaSil