16 Ekim 2014 Perşembe

Top 5 Kore Filmleri

High Fidelity filmini bir kere olsun izlemiş olanlar hayatının her alanında bir 'Top 10' listesi oluşturmaya başlamak istemiştir diye düşünüyorum..Sadece bende bu etkiyi yapmış olamaz.Ben de bunun etkisiyle ilk olarak ' En sevdiğim 6 intikam temalı film ' gibi bir liste yapmıştım.Şimdi ise özellikle Türk kızları tarafından oldukça sevildiğini düşündüğüm Kore Filmlerini incelemeye karar verdim.Ben aşırı yapmacık aşk filmlerinden hoşlanmadığım için her ne kadar bir kaç tanesini görmüş olsam da o filmlere yer vermeyeceğim elbette ki.


Spring,Summer,Autumn,Winter...and Spring (2003) / İlkbahar,Yaz,Sonbahar,Kış ve İlkbahar
                                                         Ki-duk Kim  IMDb  8,1
Budizm öğretileri ile bezenmiş bu filmde mevsimler yardımı ile insanın hayatındaki dönemlerine ışık tutuluyor.İlkbahar dönemi çocukluk ve yetişme dönemidir.Yaz ergenlik.Sonbahar hataların bedelini ödeme dönemi.Kış ise olgunluk.Ve tekrar ilkbahar.Tekrar çocukluk.Bu dönemler harika örneklendirmeler ile anlatılıyor.Çok güzel hisler uyandırıyor.Kesinlikle görülmesi gereken bir eser.Yalnız çok sakin ve çok az konuşma olduğunu eklemeliyim.Uygun bir zamanda izlenmeli.Doğru zamanda izlenildiğinde etkilenmeyecek bir insan olduğunu sanmıyorum.Yıllar sonra farklı bir dönemimde tekrar buluşacağım filmdir aynı zamanda.Oldeuboi / İhtiyar Delikanlı (2003)
Chan-Wook Park  IMDb :  8,4

Daha önce en sevdiğim intikam filmlerinden olduğunu belirtmiştim.Çok farklı sonu ve işleyişiyle doyurucu ancak bir o kadar rahatsız edici.Herkesin seveceği bir tarz değil.Tabii sadece korku-gerilim tarzı izleyen bir kitle de var.Film zevkleri değişiyor.
Gwoemul / Yaratık (2006)

Joon-ho Bong  IMDb :  7,0

Canavarlı filmleri sevmem aslında.Ancak bu çok farklı.Bir ailenin sıcaklığını,gerçekliğini,komediyi de dramı da çok iyi kullanan bir canavar filmi.Görüntüler de oldukça kaliteli.Asla sıkmadan çok farklı tatlarla bitiriyorsunuz filmi.Öneririm.


Bin Jip / Boş Ev (2004)
Ki-duk Kim   IMDb :  8,1

Derin bir film daha.Listedeki tek aşk filmi.Bence tüm kore aşk saçmalıkları arasında sıyrılmış bir yapım.Dikkat ederek izlemeli mesajları kaçırmamak için.Özellikle şarkısına bayılmıştım.Açıp açıp dinliyorum sürekli.Korece değil zaten dinlemek hoşuma gitmiyor.Arapça bir şarkı. Burada


Kim Bok-nam Salinsageonui Jeonmal / Cinnet (2010)
Chul-Soo Jang     IMDb :  7,3

Koreliler dramı ve aşk filmlerini seviyor olmalı.Ben biraz daha farklı türlerde filmler seçmişim farkında olmadan.Aslında bayıldığım bir film olmamasına rağmen 'cinnet' faktörünün hissettirildiği bir film olduğu için ve listeyi en sevdiğim 5 olarak düzenlediğim için bu filmi de dahil ettim.Çok fazla dramdan hoşlanmıyorsanız size göre değil.


Görseller: 1 3 4 5

4 yorum:

 1. ayyyyy son üçünü izlemedim. old boy iyi de "dört mevsim" hayatımın filmi yaaa valla bak. hayat değiştiren filmlerden yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müthiş cidden.Uzak doğulular duygulara çok hakim.

   Sil
 2. bugünlerde yazcam hepsini ama sana "dardennes" kardeşleri öğütlüyorum. bi de biliyon en sevdiğim sinema blogusun yaaa :)

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim.Ciddi ciddi en tatlı blog ödülleri düzenlense de ödül alsan artık. :) Dardenne kardeşler vizelerden sonra ilk görüleceklerden.

  YanıtlaSil