7 Ekim 2015 Çarşamba

AMOUR \ AŞK (2012)


Yönetmen:  Michael Haneke
Tür:  Dram,Romantik
Yapım: 2012
İmdb : 7,8

Birbirlerine geçmişte aşık iki insanın yaşlılık hallerini izliyoruz. Ki film sizi yaşlılığa yaklaştırıyor. Sinema his işi.Hayal gücünü alabildiğine genişleten bir alem.Gelecek hakkında bir takım düşüncelerimiz vardır.Bu düşüncelerin görüntüye aktarılmış ve çok çok uzak bir geleceği anlatması , ancak burada önemli olan 'kendinizin' muhtemel gelecek senaryolarından birinin içine bilerek dahil olmanız ki bu ne kadar harika ve az bulunur bir duygu anlatılamaz ama izlenebilinir kılmış Haneke.
 Haneke yine rahatsız etmeyi başardı.Sade bir film.Yavaş ilerliyor ancak böyle olması gerektiği için böyle.Monoton ilerlemesi filmin çarpıcı olması gereken bölümlerini daha çarpıcı kılıyor. İzleyeli uzun zaman oldu.Ama bir filmi izledikten sonraki ilk etkilerle yapılan bir eleştirinin fazla çiğ kalacağı inancındayım.Eğer izlediğim an yazsaydım vıcık vıcık duygusallığıma maruz kalacaktınız.İzlediğim dönem hayatımın en anlamsız acı şokunu yaşadığım dönemdi.Ancak filmin etkisini bu kadar büyük derecede hissedebilmemde bu döneminin etkisi var ki 'Hayatında izlediğim en etkileyici film' genellemesini yapabiliyorum. Çünkü ben bu filmde ağzımı şaşkınlıktan açabileceğim en üst sınırı zorlamış yüz kırışıklarımın ilk belirtilerini bu zorlamayla oluşturmuş olabilirim.


 Yaşlılık daha iyi anlatılamazdı. Boşvermişlik çok iyi ve gülümseten detaylarla işlenmişti. Unutkanlık ise gerçekçi ancak rahatsız ediciydi. Hastalık ve muhtaç olma psikolojisi ise bir diğer filmin çarpıcı konularıydı. Yaşlılık ciddi anlamda ürkütücü iken bu filmle ürkütücülüğü hat safhaya çıkıyor. Duygular o kadar iyi izleyiciye veriliyor ki sanırım hiçbir filmde bu kadar içli, bu kadar büyük bir şaşkınlık ve umutsuzluk içinde hüzüne adam akıllı kapılarak ağlamamıştım.Olabilecek en acı sonu düşünün ki bu filmin sonunun yanına bile yaklaşmayacaktır.Aşk budur.Basit değildir. Biri için yaşamak, kısacık kalan bir ömür parçasını da aksak bir şekilde o'na adamak.En ağır acı,en kötüsünü seçebilmek o'nun için. Kendi acını hiçe sayıp o'nun acısını bitirmek. Çok ayrı bir yapıt bu.Çok içli.Çok çok çok. Bu bize çok.

4 yorum:

 1. twitlerini okuyom arada aşklı hüzünlü oluyo :) ama yazsana blogaaaa yaaa bişiler filmler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak istiyorum aslında ama mümkün olmuyor ya :(

   Sil
 2. vay bee etkileyici bu arada bloğunuzu takibe aldım bende sizi bekliyorum, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. yaa bu film beni çok üzmüştü :(

  YanıtlaSil